ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندان (Dental implant) یک روش مناسب برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است. آن‌ها پایه‌های کوچکی هستند که با اتصال به استخوان فک درون ریشه دندان جای می‌گیرند. بدین ترتیب دندان‌های ایمپلنتی همچون دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند.

اگر یک یا چند دندان خود را بر اثر پوسیدگی یا صدمات دیگر از دست داده باشید، حتما با روش جایگزینی ایمپلنت دندان آشنا هستید. دندانپزشکان معمولا از این روش برای پر کردن جای خالی دندان استفاده می‌کنند، زیرا ایمپلنت‌ها بسیار طبیعی هستند و کسی نمی‌تواند تفاوت آن را با دندان‌های عادی متوجه شود. 

از گذشته جایگزینی دندان‌های از دست رفته با روش‌های مختلفی انجام می‌شد که گاهی اوقات به خوبی روی هم قرار نمی‌گرفتند. در حال حاضر ایمپلنت دندان یکی از روش‌های بسیار موثر و پرطرفدار است که انواع مختلفی دارد و هر یک متناسب با نوع فک و موقعیت دندان از بین رفته زیر نظر دندانپزشک متخصص انجام می‌شوند. 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان که نوعی پروتز کاشتنی است یک روش جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته بر اثر پوسیدگی، آسیب‌دیدگی یا بیماری لثه به‌شمار می‌آید. این روش به جای دندان مصنوعی استفاده می‌شود که مشکلات خاص خودش را داشت. 

ایمپلنت‌ها با قرار گرفتن در بافت لثه و زیر استخوان فک مثل یک ریشه دندان طبیعی عمل می‌کنند. درواقع ایمپلنت دندان همان پیچ فلزی است که درون استخوان قرار می‌گیرد و پس از گذشت چند ماه به بافت آن پیوند می‌خورد. این پیچ به نوعی طراحی شده که جسم خارجی تلقی نشود و سازگاری درستی با فک شما خواهد داشت.

خوب است بدانید ایمپلنت دندان یک روش درمانی و جایگزین دائمی دندان‌های از دست رفته یا دارای شکل و فرم نامناسب است. بنابراین انتخاب یک دندانپزشک با مهارت کافی می‌تواند علاوه‌بر ایجاد طرح لبخندی زیبا به سلامت دهان و دندان‌های شما کمک کند. شما می‌توانید با مراجعه به بهترین دکتر دندانپزشک آنلاین درمانکده برای مشاوره تلفنی، متنی یا تصویری با آن‌ها اقدام کنید.

ساختار و جنس ایمپلنت‌های دندان

ایمپلنت‌ها ساختاری هستند که جایگزین دندان از دست رفته می‌شوند. جراح با دستگاه‌های پیچ مانند ایمپلنت را در استخوان فکر قرار می‌دهد تا به‌عنوان لنگر دندان مصنوعی به نام تاج عمل کند. سپس دستگاهی به نام اباتمنت دندان مصنوعی را به ایمپلنت دندان متصل خواهد کرد. این تاج به صورت سفارشی، متناسب با فک و دهان هر فرد ساخته می‌شود تا با رنگ دندان‌های او مطابقت داشته باشد. جنس پایه ایمپلنت را از تیتانیوم می‌سازند که می‌تواند کاملا با استخوان فک سازگاری داشته باشد.

ایمپلنت دندان برای چه سنی است؟

این روش کاربردی جهت حفظ زیبایی و برگرداندن سلامتی دهان و دندان برای تمام افراد بالای 18 سال قابل اجرا است. اما اگر زیر 18 سال هستید بهتر است تا اتمام هجده سالگی خود صبر کنید، زیرا در این بازه زمانی رشد استخوان فک همچنان ادامه دارد. 

درواقع دندانپزشکان ایمپلنت را برای شرایط زیر مناسب می‌دانند:

 • لثه سالم
 • تراکم استخوان کافی
 • رعایت بهداشت دهان و دندان

ایمپلنت‌های دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • زنان باردار
 • افراد زیر 18 سال
 • سیگاری‌ها و افراد مصرف کننده الکل
 • افراد تحت درمان پرتودرمانی برای نواحی سر و گردن
 • بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده، نقص سیستم ایمنی یا هموفیلی

ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

افرادی که کاندید دریافت این روش جایگزینی هستند، همیشه در قدم اول می‌پرسند ایمپلنت دندان چقدر زمان می‌برد؟ در پاسخ باید گفت عوامل مختلفی بر تعیین مدت زمان انجام آن اثرگذار هستند. ابتدا دندانپزشک باید موقعیت لثه و دندان‌ها را بررسی کند. 

سپس نوع درمان و یکی از روش‌های ایمپلنت انتخاب خواهد شد. به‌طور کلی می‌توان گفت این روش حدود 5 تا 8 ماه زمان می‌برد. البته اگر شما کاندید پیوند کامل باشید، احتمال دارد روند درمانی بیشتر طول بکشد.

 

مزایای ایمپلنت‌های دندانی را بشناسید!

شایع‌ترین مزایا عبارتند از:

 • هماهنگی طبیعی با دندان‌های اطراف
 • کمک به حفظ سلامتی دهان و دندان‌
 • بازگرداندن زیبایی از دست رفته دندان‌ها
 • استحکام و ثبات بسیار بالای ایمپلنت دندان
 • حفظ استخوان فک و جلوگیری از تغییرات ناخواسته صورت
 • قرار گرفتن به صورت دائمی در دندان و عدم نیاز به خروج در مواقع خاص